Yemek fotoğrafı çekmenin tadı da bir başka tabii ki, özellikle de güneydoğu usulü kebap çekimleri… 🙂 Şaka bir yana çekim keyfi en yüksek olan çalışma alanlarımızdan biri de tahmin edildiği gibi yemek çekimleri.


Biz çekimlere geçmeden önce müşteri ihtiyaç ve önceliklerini anlamak için toplantı yapıyoruz. Bu doğrultuda bir yol haritası belirleyerek konuyu detaylandırıyoruz ve ihtiyaçlar doğrultusunda ilerliyoruz.

Bu toplantılarda değerlendirdiğimiz kriterler ise genelde şöyle oluyor.
Müşterimiz fotoğrafları ne amaçla çektiriyor ve bu görseller hangi alanda kullanacak.
Müşterimizin fotoğraflardan beklentileri nelerdir.
Çalışmanın prodüksiyon bütçesi nedir.
Zaman planlaması nasıl olacak
Çekim nerede gerçekleşecek
Fotoğraflar imaja yönelik mi yoksa ürüne yönelik mi olacak
Sayı olarak ne kadar fotoğrafa ihtiyacımız var…
Sorularımızın cevaplarını aldıktan sonra aldığımız bilgiler doğrultusunda eyleme koyuluyoruz.
Yiyecek fotoğrafçısının sadece bir arka plana, görsel unsurlara veya yiyeceğe sahip olması yeterli değildir, bunun yanında fotoğraflarında doğru bir anlatımı yakalayabilmesi gerekir. Bu nedenle, bu pozisyondaki fotoğrafçının yetenek ve tecrübe anlamında güçlü bir altyapıya sahip olması gerekir.

Fotoğrafçının yiyecek fotoğraflarında yerine getirmesi gereken çeşitli sorumlulukları vardır ve bu nedenle yiyecek fotoğrafçının fotoğrafı doğru bir şekilde çekebilmesi zorunludur, böylece yiyecekler baştan çıkarıcı görünür ve insanların yemek yemek istemesini sağlayacak niteliğe sahip olur.

Yiyecek fotoğrafçıları genellikle sadece fotoğraf çekimlerinde değil aynı zamanda işin kurgu tarafında da rol oynarlar. En taze ve en iyi görünümlü gıda maddelerini temin ederek uygun malzemeleri toplamak için de çalışabilirler. En iyi ışığın gıdaları doğrudan vurgulamak için kullanılmasını sağlamak için aydınlatma üzerinde çalışabilirler. fotoğraf içine dahil edilecek yiyecekler için mükemmel ortamın yaratılması için çalışabilirler, bu sayede ortaya çıkarılacak olan görseller amacına uygun hale gelirler.
Biz fotoğrafları kendi stüdyomuzda yada müşterimizin imkanları dahilinde teknik olanaklar elveriyor ise, işletmenin belirleyeceği bir yerde stüdyo ortamı oluşturarak çekiyoruz.