düğün fotoğrafı, düğün fotoğrafçısı, düğün albümü, wedding, gelin, damat, wedding photography

WEDDING PHOTOGRAPHY

            Düğün çekimlerinin bir yönüyle tarihe not düşmek olduğunu düşünüyorum, böyle düşünüyorum çünkü konu sadece fotoğraf niteliğindeki görsellerden ibaret değil bana göre, içerik anlamında başarılı görseller olmanın ötesinde yaşamdan birer kesit olmalı duygu ve anlam yoğunluğu içermeli.

            Evet düğün çekimleri tarihe not düşmektir, kendimizle ilgili, sevdiklerimizle ilgili, çünkü insan hayatının en önemli kararlarından biri olan evlilik kararı, insan ömrünün kalan kısmını kiminle birlikte geçireceğine;  eskilerin deyimiyle aynı yastığa kiminle birlikte baş koyacağına karar vermektir.  Üstelik bu kararın içinde aşk ve sevgi vardır. Bu küçük sevgi ve aşk dolu ortaklığa ileride çocuklar katılacak, bu katılım ile yaşanmışlıkların en önemli kayıtları fotoğraf ve videolarımız olacaktır.

            Duygulu, neşeli, mutlu yada heyecanlı yaşanmışlıkların geçen zamanla birlikte artık nostalji olarak kabul edilecek anların tanıkları, fotoğraf ve videolarımızdır. Bu anlamda fotoğrafın misyonunu yerine getirebilmesi  için o ana kayıt düşerken o anın ruhunu da yakalayabilmesi gerekir, misal ki bir sinema sahnesi çeken sinema yönetmeninin senaryodaki ruhu sahneye aktarmak için kullandığı çekim yöntemleri nasıl  filmin hikayesi  için ve anlatımı için son derce önemli ise, fotoğraftaki yaklaşımlar da film yönetmeninin yaklaşımına benzerlik gösterir, ancak bir farkla, sinema yönetmeninin  ortamı kurgu iken fotoğrafçının kayıt altına aldığı ortam büyük oranda gerçektir ve fotoğrafçı yönetmene göre daha şanslıdır. Çünkü kurgudan ziyade yapması gereken  sadece doğru kaydı almaktır.  Sahnedeki oyuncular ise gerçektir ve o an gerçek duygular içerisindedirler.  Biz filmlerimizi, fotoğraflarımızı çekerken bir yönetmen yaklaşımıyla ancak bir arkadaş ve dost şahitliği duygusu eşliğinde kayıtlarımızı gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Her yeni tanışıklığımız yeni bir film, her çekimimiz yeni hikayeler ve yeni dostluklardır bizim için.

             Umuyoruz ki hayatınız sevdiğiniz  filmler tadında geçer ve biz zaman zaman  bu anlarınıza, arkadaşlarınız olarak dahil olup mutluluk ve heyecanlarınızı paylaşalım o anlarda yanınızda olalım.

 

FOTOĞRAFA DAİR

            Özel bir anın hatırlanması fotoğraflarla birlikte olursa çok daha heyecan ve mutluluk verici olacaktır. En mutlu yada en duygu dolu anlarımızı tekrar, tekrar yaşamak hatırlamak için en önemli belgelerimizdir fotoğraflar, ilk evcil hayvanımızı, bebekliğimize dair sevimli anıları, lise yıllarındaki arkadaşlarımızı, yaptığımız bir tatili fotoğraflar sayesinde hatırlar, o anları tekrar, tekrar  yaşarız. fotoğrafa bakmak,  doğasında  yoğun duygu içeren bir ortamdır.  

            Bir fotoğrafa dakikalarca bakmak hangi sebeple gerçekleşir, ve bir fotoğrafa dakikalarca hiç baktığımız olmuş mudur, eğer olduysa bu fotoğraf hangisidir. Bu ilgiyi hak edecek neye sahiptir, bünyesinde neleri barındırıyordur. Cevapları alalım. Evet cevapların arasında düğün fotoğraflarının boy boy gösterişli düğün albümlerinin olduğunu sanmıyorum. Aksini iddia edenlerinse fotoğraflarını gerçekten merak ettiğimi söylemeliyim.

Klişe fotoğrafçı vurguları, “hayatınızın en önemli gününde… ” şeklinde başlayan fotoğrafçı pazarlamalarının sonucunda aldığınız ürünün cildi kapağı hatta çekimlerde kullanılan teknikler ve yapılan ışık en güncel en etkili versiyonlar olsa bile insan ruhunu tatmin etmeyen bir şeyler var, evet o eksik olan şeyler günümüzdeki şarkılarda da eksik, alışverişlerde komşulukta arkadaşlıkta v.s   ve bu eksiği daha fazla yatırımla yada teknoloji ile kapatamıyoruz.  Fotoğrafın bu anlamdaki eksiğini kapatmak için daha fazla prodüksiyon daha fazla ekipman daha fazla yatırım daha daha daha ancak sonuç değişmiyor. düğün albümlerimize kaybettiğimizi sandığımız fotoğraflarımıza baktığımız kadar bakmıyoruz. O halde arayışın yönünü değiştirmemiz gerekiyor. Evet ruhtan bahsediyorum. işin ruhundan.

            Bakmayı en sevdiğimiz fotoğraflarımız varlığını hatta nasıl ve nezaman çekildiğini bile bilmediğimiz aniden ortaya çıkan bizi bizden alıp eskilere götüren fotograflar değilmidir. evet insan sürprizleri sever alışılmadık olanı eski bile olsa  yeni olanı sever. Fotoğraflarımda olmasını istediğim  detaylar bunlardır. Bu yılın modası olan bir salıncak dekoru yada herkesin karelerine koymayı kendine görev edinmek zorunda kaldığı yeni moda bir sürü ıvır zıvır. Tamam hadi hep birlikte onları resimlerimize koyalım taa ki iki sene sonra yeni çıkan dekorlar onları demode ederek elimizdekileri eskitene kadar. peki eskiyen sadece ıvır zıvırlar mı yoksa demode olurken yanlarında bizim fotoğraflarımızı da mı alıp demode ve tozlu raflara kaldıracaklar kendileri ile birlikte.

Evet fotoğrafın hakkını vermek,  evet vermek doğru duydunuz vermek dedim, ne yüce bir davranış ama günümüz dünyasına bir okadar da uzak bir  kelime vermek,  almaya o kadar odaklandık ki vermeyi unutuyoruz  ve vermenin verdiği mutluluğu almayı. Fotoğraflarımız demode olurken bizden bir şeyler almamalı aksine zaman geçtikçe bize sürprizler hatıralar mutluluklar yaşatmalı.

            Gelin damat fotoğrafı çekmek dünyanın en önemli işlerinden birisi değil ama dünyanın en eğlenceli işlerinden  birisi belki de. Ben bir fotoğrafçı olarak kendim bu yaklaşımı benimseyen çiftler ile çalışmalar ortaya çıkarmayı seviyorum.  Evet hayat bir gündür o da bugündür felsefesi  bir fotoğrafçıya çok uygun bir çıkış noktası gibi görünmese de bence  tam olarak öyle. Unutmayın geçmiş günlerinizi değişkenlik gösteren duygular ile hatırlarken de aslında o günün geçmişten beslenen filizlenmelerini  suluyor yada kocaman çınarlarının altında gölgeleniyor oluyorsunuz.

            Fotoğrafınızı kime çektirirseniz çektirin hatta fotoğrafı bir cep telefonu ile de çektirebilirsiniz, çekilen fotoğrafın hayatınızın içine girebilmesi için sahip olması gereken şey niceliktir. lomo fotoğrafların neden daha fazla kıymet gördüğünün sebebini de dolaylı olarak anlatmış olduğumuzu sanıyorum.

Bol ve lezzetli fotoğraflarınız olsun kalın sağlıcakla.

Bu arada konu ile ilgili düşüncelerinizi farklı yaklaşımlarınızı aşağıya not olarak iliştirmeyi lütfen zamana düşülen not ve keyifli paylaşımlar olarak kabul edin.

TEKNİK DETAYLAR VE DİPNOTLAR

            Düğün albümü için çekilen  fotoğraflar neden düğün günü çekilmemeli;

Düğün fotoğrafı çekimleri doğası gereği yapılması gereken bir işten ziyade, yukarıda anlatıldığı gibi işin mana tarafına yönelik paylaşım ortamlarıdır dolayısıyla acele ile yada panik havasında değil keyifle ve geniş zamanda hakkı verilerek oluşturulması gereken içeriklerdir. Çekim için en uygun olan zaman ise düğüne yakın bir tarihte, heyecanın dorukta yaşandığı ancak panik havasının henüz hakim olmadığı anlardan seçilmelidir. Bu sayede hem fotoğraflardan maksimum verim elde edilecek hem de düğün günü düğüne odaklanılarak daha rahat ve mutlu bir düğün yapma şansı yakalanılacaktır.