İlyas Yasin Uslu

Fotoğraf çekmenin en temelde bir yetenek olduğunu düşünüyorum. öncelikle iş, dünyayı görsel olarak algılamak ile başlıyor ve görselliği hayatınızın temeline koymak ile devam ediyor. Anlatımlarınız görsellik üzerine kurulu olunca bu anlayışı hayatınızın geneline yaymak durumunda kalıyorsunuz tabii ki. Duyduğunuz ses yada kokular bile hafızanızda görsel imgeler ile eşleşiyor, bunun iyi yada kötü olduğuna siz karar verme ise benim işim değil.

Erken yaşlarda el becerimin ve görsel yönümün daha güçlü olduğunu anlamam ile birlikte ister istemez kendimi bu yönlerimi ilerletmeye çalışırken buldum.

Eskişehir’ in Atatürk Endüstri meslek lisesi mobilya dekorasyon bölümünden mezun olurken bu eğitimin yanıma bıraktığı en büyük kar teknik resmi gayet iyi derecede kavrayarak 3 boyutlu düşünebilme yeteneğimi geliştirmiş olmasıdır. Sonrasında ise ahşaba olan sevgi ve ilgim o düzeyde kalımıştır.

El becerisinden bahsetmişken 12 yıl Eskişehir Demirspor kulübünde futbol oynamak ve 10 kişi koşturup gol atmaya çalışırken arkada onları izleyerek kaleyi korumak el becerisine dahil edilebilir mi bilemiyorum.  Ancak hayatımın en güzel günlerinden bazılarını futbol sahalarında yaşadığımı da itiraf etmeliyim.  Sıkı bir Eskişehirspor  taraftarı olduğumu söylemeye ise  gerek duymuyorum.

Çanakkale 18 mart üniversitesinde fotoğrafçılık bölümünde okurken geçirdiğim öğrencilik günlerimi hayatımın ilk baharı olarak kabul edebilirim sanırım. fotoğrafçılık ile de burada  tanıştım. öğrencilik yıllarımda yaz tatillerinde de fotoğraftan kopamadım ve otellerde turizm fotoğrafçılığı yaptım bu  Konya Selçuk üniversitesini bitirip hayata atılana kadar da sürdü.

Konya  Selçuk Üniversitesi Gazetecilik bölümünde okurken edindiğim beceriler ise biraz ders çalışabilme motivasyonu kazanmak ile birkaç kelimeyi bir araya getirebilmek oldu sanırım, gazetecilik alanına ise lisans mezunu olmuş olmama rağmen hiç yönelmedim.

2006 yılı Eserajans Reklam ajansı tecrübemden sonra ki  2007 yılında İstanbul’ a gelişim ile daha çok ürün ve reklam fotoğrafçılığı alanına yöneldim.

Drone lar hayatımıza bu yoğunlukta dahil olmadan önce uzun bir dönem yaptığım hava fotoğrafçılığı da mesleğimden en fazla zevk aldığım zamanlardan bazılarıdır. Ülkemizde genel havacılık alanında son derece başarılı projelere imza atan kaptan pilot Oben  Oğultarhan’ ın kullandığı Cessna  172 modeli uçaklar ile bir kaç yüz saat uçuş yapmak ve havadan fotoğraf çekmenin detaylarına inebilmek  tarif edilemez  tecrübeler oldu benim için. Aynı işi şu an drone ile yapsam da  üstten kanatlı Cessna 172 nin penceresinden başımı uzatarak rüzgarı hissetmek ve gerçek uçuş tecrübesini yaşamak sanıyorum ki hiç bir drone un bana yaşatamayacağı mutlu anlar olarak kalacak.

Halen Beylikdüzü’ ndeki  fotoğraf stüdyomda reklam tanıtım fotoğrafçılığı alanında çalışmalarıma devam etmekteyim. fotoğraf  çekerken kendimi bulduğumu söylemeliyim ışık kurmak, konu ve kompozisyonun ışıkla hayat bulduğunu görmek anlatım gücü kazandığına şahit olmak uygun lensle doğru noktaya konumlanmak. ve kayıt. evet ben bir fotoğrafçıyım.

Anadolu’nun yıldız kenti Eskişehir’ li olduğumu söylemeyi ise en sona bırakıyorum. çünkü zaten şu ana kadar anlaşılmıştır.